Kirjaoskuse tund "Helid" Kõlab M, M. Kiri M. kõnearenduse tunni konspekt (ettevalmistusrühm) teemal kõnearenduse tunni märkus täht m

Vanema rühma kirjaoskuse tunni kokkuvõte Heli “M”, täht “M”

(Esimene õppeaasta)

Programmi sisu:

1. Arendage selgeks tegemise oskust hääldus heli "m".

2. Moodustage mõiste "konsonantheli".

3. Arendada kuulmis tähelepanu.

4. Tutvustage tähte "M".

5. Arendada peenmotoorikat, visuaalset tähelepanu, mälu, mõtlemist.

6. Arendada oskust moodustada nimisõnadest mitmust.

Materjalid:

sinine ring, kaart M-tähega (tähestikust), pulgad, tähtedega kuubikud, töövihikud, värvilised pliiatsid.

I. Aja organiseerimine

- See, kes seentele nime paneb, istub.

1. - Hästi tehtud. Kuulake nende sõnade heli lõpus:

Gnome, maja, album.

Täna tunnis tutvume uue heli ja tähega “M”.

II. Põhiosa

2. Heli liigendus.

– Hääldame koos heli “M”, huuled kokku surutud ja pinges.

See on kaashäälik. Seda ei saa laulda, meie suus on barjäär.

– Milliseid muid helisid te juba teate?

- Mis need on?

– Miks neid vokaalideks nimetatakse?

Heli “M” on kaashäälik ja me tähistame seda sinisega.

3. "Määrake hääliku koht sõnas"

Vaadates pilte, mille pealkirjas on heli "M":

Maja, vaarikas, moon, päkapikk, kärbes.

4. Sõrmede võimlemine “Seened”:

Üks kaks kolm neli viis! Nad “kõnnivad” sõrmedega laua peal.

Läheme seeni otsima.

See sõrm läks metsa, nad painutavad ühe sõrme korraga,

See sõrm leidis seene, alustades väikesest sõrmest.

Hakkasin seda sõrme puhastama,

See sõrm hakkas praadima,

See sõrm sõi kõik ära

Sellepärast läksin paksuks.

5. Tutvustame tähte "M"

Töö Konovalenko vihikutes.

- Vaata, siin on M-täht. (Kuvatakse kaart M-tähe kujutisega).

Pulk ja kinni,

Nende vahel on linnuke.

Ja nüüd on see kõigile selge

Tulemuseks on täht "M".

– Otsige üles oma märkmiku vasakpoolsest ülanurgast täht "M". Viige sõrm üle selle (ring) ja värvige see sinise pliiatsiga.

6. Harjutus "Arv ja nimi"

- Loendage ja nimetage silpides olevad helid:

IM AM MIND

– Märkige need helid paneelil punaste ja siniste kiibidega.

7. Harjutus "Lisa kuubikud"

- Soovitan teil kuubikutest silpe kokku panna: AM, UM, IM.

8. Silpide lugemine vihikus.

– Tõmmake ümber pildid, mille nimed algavad heliga "U".

- Hästi tehtud, nende piltide nimed algavad heliga "U".

9. Mäng "Üks - mitu"

Seene - seened, kukeseened - kukeseened

Kärbseseen - kärbseseen, meeseen - meeseened,

Russula - russula, puravik - puravik.

10. "Te olete kõvasti tööd teinud ja teie sõrmed on väsinud, sirutame neid välja."

Joonistage õhku täht "M".

11. Mäng "Neljas ratas"

- Ma nimetan sõnad ja teie ütlete, milline sõna on üleliigne ja miks.

Kärbseseen, meeseen, kukeseen, puravikud;

Puravikud, kõrrelised, puravikud, õlitaja;

Kukeseen, vaarikas, kärbseseen, laine.

12. M-tähe ladumine pulkadest.

- Mitu pulka sul vaja oli?

13. Printige märkmikusse M-täht.

Sh. Tunni kokkuvõte, laste hindamine.

- Poisid, mäletate, millist heli me täna klassis kohtasime?

Mis heli see on?

- Mis värvi me kasutame?

– Mis teile kõige rohkem meeldis?

- Hästi tehtud, nad õppisid hästi, kuulasid tähelepanelikult, vastasid küsimustele.

Autor on rahul, see pole teile keeruline - klõpsake nuppu "MULLE MEELDIB"

Tunni eesmärk: uurime M-tähte, lugemisoskuse kujunemist, kõneoskuse arendamist, foneemilise teadlikkuse parandamist, elementaarsete graafiliste oskuste aluseid.

  • tutvustada koolieelikule M-tähte ja hääliku õiget hääldust;
  • õpetada trükitud M-tähte ruutudeks kirjutama;
  • tekitada huvi luuletuste ja mõistatuste õppimise vastu.

Küsi: Kuidas lehm nihutab? (Minu!..)
Ütle nagu mina: MMMU. Mis heli sa esimesena tegid?

Nimetage, mis on näidatud allolevatel piltidel:

Hiir Porgand Karu Sipelgas

HIIR, PORGAND – öelge, kuidas mul läheb. Mis on nende sõnade esimene heli?

Kui me hääldame heli [m], siis huuled sulguvad ja seejärel avanevad.

Ütle: MMM.

Huuled ei lase õhul suust vabalt väljuda, kui me heli [m] hääldame. Pidage meeles: kui hääldate heli ja teie huuled, hambad või keel ei lase õhul suust vabalt lahkuda, on see heli kaashäälik. Mõningaid kaashäälikuid hääldatakse häälega, teisi - ilma hääleta.

Kui lapsel on kaashäälikute hääldamisel raske hääle osalust määrata, palutakse siin ja edaspidi lapsel peopesa kõrile asetada. Kui hääl osaleb heli hääldamisel, tunneb laps kõri vibratsiooni (“kael väriseb”). Seda täheldatakse hääleliste kaashäälikute hääldamisel.

Kes on suurem?

  1. Pidage meeles, milline marja algab heliga [M] ja lõpeb [A]-ga. (Vastus: vaarikas)
  2. Nimetage lilled, mille nimes on heli [M]. (Magun, kummel, malva, karikakrad)
  3. Loetlege tooted, mille nimes on [M, M’]. (Liha, margariin, või, pasta, manna, piim, mandariinid, jahu.)

Ülesanne: Trükitud M-täht koolieelikutele

  • Vaata M-tähte. Kuidas see välja näeb?
  • Moodustage sõrmedega M-täht.
  • Kirjutage õhku täht M.

Tõmmake pulgad lihtsa pliiatsi või pastapliiatsiga ettevaatlikult mööda lahtreid.

Juhtudel, kui lapsel palutakse kirjutada terve rida tähte, silpi või sõna, annab täiskasvanu rea alguses kirjanäidise.
Kui koolieelikul on raskusi, saab täiskasvanu joonistada kaks ligikaudset joont või panna võrdluspunktid, mida laps joontega ühendab, või kirjutada terved tähed ja laps teeb neile lihtsalt teist värvi ringi. Selles koolitusetapis ei tohiks kalligraafiat nõuda.

Jätkake lauset

Ta magas terve talve kasukas,
Ma imesin pruuni käppa,
Ja kui ta ärkas, hakkas ta möirgama.
See on metsaloom... (karu).

Vaadake häid poisse:
Rõõmsameelne ja särtsakas.
Tõmbamine kõikjalt
Materjal ehituseks.
Üks komistas ootamatult
Ja sõber tormab appi.
Inimesed on siin head.
Ilma tööta, minu elu eest.
Ei saa elada... (sipelgas).

Ljudmila läks käsi pesema,
Ta vajas... (seepi).

Kõik siin metsas on andekad -
Nii laulja kui... (muusik).

Meie Tanya nutab kõvasti.
Viskas selle jõkke... (pall).

Põldude kaugus on roheline,
Ööbik laulab.
Aed on valgesse riietatud,
Mesilased lendavad esimesena.
Äike müriseb.
Arva ära, mis kuu see on? … (mai.)

Oleme kutsikas vees ja sees
Kaks tundi pesulapiga... (pestud).

Raske koorma all -
Maa all, kapis
Ta elab augus.
Hall beebi.
Kes see on? ... (hiir.)

Valge jänes mustal väljal
Hüppas, jooksis, tegi silmuseid.
Ka jälg tema taga oli valge.
Kes see jänes on? … (kriit.)

M-tähega algavad mõistatused lastele

Hiiglane seisab sadamas,
Pimeduse valgustamine
Ja signaalid laevadele:
"Tulge meile külla!"
(Majakas)

Jõe kohal, risti.
Hiiglane lamas väljasirutatult.
Üle jõe, mööda selga.
Ta lubas mul kõndida.
(Sild)

Metsaomanik ärkab kevadel,
Ja talvel lumetormi all ulguda
Ta magab lumeonnis.
(Karu)

Kännu lähedal metsas jookseb ja sagib:
Töötajad on terve päeva hõivatud,
Ta ehitab endale maja.
(Sipelgad)

Punane nina on maa sisse kasvanud,
Ja roheline saba on väljastpoolt.
Me ei vaja rohelist saba
Kõik, mida vajate, on punane nina.
(Porgand)

Lendab terve päeva
Kõigil hakkab igav;
Öö tuleb.
Siis see peatub.
(Lendama)

Rahvarohke, lärmakas, noor,
Linn müriseb maa all.
Ja siinsete inimestega kodus
Nad jooksevad mööda tänavat.
(Metroo)

Libiseb minema nagu midagi elavat
Aga ma ei lase teda välja.
Vahud valge vahuga,
Ma ei ole liiga laisk, et käsi pesta.
(Seep)

Milline kunstnik pani selle klaasile?
Ja lehed ja rohi ja roositihnikud?
(Külmutamine)

Väikest kasvu, pikk saba,
Hall karv, teravad hambad.
(Hiir)

Sulanud nool
Küla lähedal raiutud tamm.
(Välk)

Vedelik, mitte vesi.
Valge, mitte lumi.
(Piim)

Valge kivike sulas
Ta jättis tahvlile jäljed.
(Kriit)

Sarviline, kuid mitte põkk.
(kuu)

M-tähega algavad vanasõnad ja kõnekäänud

Rahu ehitab, aga sõda hävitab.

Kes rahu külvab, see lõikab õnne.

Palju lund – palju leiba, palju vett – palju rohtu.

Moskva on kõigi linnade ema.

Tahtmisest ei piisa, peab suutma.

Lugu M-tähest

Hiir Hiir ja karupoeg Miša lebasid lagendikul ja sõid vaarikaid. Hiir ütleb:
- Mõtleme välja luuletusi. Kuulake, mis ma kirjutasin:

Iga päev ja iga tund kordame kangekaelselt:
Maailmas pole kedagi paremat kui meie...

Vaarikad! - hüüdis Misha.
- Mis pistmist on "vaarikal" sellega! Tahtsin öelda: "Parem kui meie ema."
- See on ka suurepärane! Ja nüüd ma kirjutan... Aga?
- Noh, vähemalt selle kärbseseene kohta.

Ärge sööge valget pastat
Ja sööge punaseid kärbseseeni!

Mis sa oled, mis sa oled! - hiir oli hirmul.
- Sa ei saa kärbseseent süüa, satud haiglasse. Siin kuulake salmi arsti kohta:

Metsas pole tähtsamat arsti,
Milline elav punapea...

Aibolit! - karjus karupoeg.
- Jah, mitte Aibolit, vaid sipelgas. Aibolit ravib loomi ja sipelgas metsa.
- Kust sa nii palju tead?
- Kes palju loeb, see teab palju! - hiir Hiir vastas tähtsalt...

Naljakad luuletused M-tähest lastele

Istume vaikides
Ema magab, ta on väsinud...
No ma ei mänginud!
Ma ei alusta tippu
Ja ma istusin ja istusin.
Minu mänguasjad ei tee müra
Tuba on vaikne ja tühi.
Ja mu ema padja peal
Kuldkiir varastab.
Ja ma ütlesin talale:
- Ma tahan ka kolida!
Tahaks palju:
Lugege ette ja veeretage palli,
ma laulaks laulu
Ma suutsin naerda.
Ma tahan nii palju!
Aga ema magab ja mina olen vait!
Kiir paiskus mööda seina,
Ja siis libises ta minu poole.
"Ei midagi," sosistas ta justkui
- Istume vaikides...
(E. Blaginina)

Segaduses
- Vaata - kiri!.. Siin on need:
Mitte raamatus – teel!
Kuidas seda nimetatakse?
Sarnased sarvedega?
Teadlasest koer, pull ja kits
Nad vaatavad teda...
Kits mõtles selle oma mõtetes välja,
Ta ütles: "See on kiri "mina".
Sõnn vaidles vastu: "Mitte "mina", vaid "mu"
Ma tean paremini, mis on mis! -
Ja koer hüüdis:
- Ole nüüd, ära vaidle, see on täht “am”!
- Ei, "mu"!
- Ei, "meh"!
- Mitte seal!"
Olen! Olen!..
Selline reket tõusis,
Nii kohutav müra ja kisa!..
Täiesti segaduses
Teadlane koer, kits ja härg,
M-tähte nähes...
(A. Šibajev)

Oleme korrutustabelid
Nad võtsid selle ja peitsid ära
Andke see meile kiirendamiseks
Mikrokalkulaatorid!
(E. Grigorjeva)

Ema, vanaema, õde -
Kõik on hommikul riides.
Õnnitlused võetakse vastu.
Isegi kui neil pole sünnipäev.
Iga pühade kingitus
Ja kimp on väga särav.
Ja neid ootab veel üks üllatus -
Küpsetasime isaga kooki.
Peske kõik nõud
Nad panevad asjad igal pool korda.
Unustasime sõna laiskus.
Seda tähendab naistepäev!
Ja mu õde küsis meilt:
- Kas see juhtub iga kord?
(V. Nesterenko)

Ema! Ma armastan sind nii väga,
Mida ma tegelikult ei tea!
Ma olen suur laev
Panen sellele nimeks "Ema".
(Ja, Akim)

Majakas
...Õhtuti, nagu ka öösel, on meres väga raske ujuda...
Kapten on nii ärritunud - ta ei näe isegi kallast.
Järsku on meremees rõõmus: TULETORN süttib.
Pea ülaossa ilmus just punane silm.
Ta pilgutas silmi – ja jälle ei, ja tuli süttis uuesti.
Nad ütlevad, et siin on vaikne - kõik laevad sõidavad siin ...
Tuli näitab kõigile, kas siin on ohtlik või mitte.
(V. Majakovski)

Väike karu Mishka ronis tarusse,
Ja nüüd – magusat mett tilgub käpast!
Ma hakkasin tema üle naerma:
"Väike karu tegi nalja!"
- Mis naljad! - vastas ta.
- Ma olen karu!
Ma olen olnud lits!
(M. Jasnov)

Käes on märts, lumetorm ja pakane...
Ostsime emale mimoosid!
(E. Blaginina)

Vaene karu on haige
- Karu sõi palju mett.
Karu nutab ja karjub:
"Mu kõht valutab!"
Karu oigab.
pisarad valatud -
Tal on kõht valus.
Naughty ahne mängukaru
Sõi metsvaarikat Lishka.
(F. Bobylev)

Sulg jookseb üles-alla,
M-tähe joonistamine
See on nagu metrooga alla sõitmine
Ja siis lähed üles.
Siledal marmoril ja graniidil
Maha langeb pehme valgus.
Siin jookseb trepp ise -
Ja sellel pole lõppu.
(S. Marshak)

Pall
Värvilise palli hüppamine
Minu ees hoovis.
See pall on väga armas:
Ta pole veel ühtegi klaasi purustanud.
(G. Vieru)

Karu marss ja karuvalss!
Karu akordioniga areenil.
Karu tantsib karuga.
Väike karu vehib neile käpaga.
(V. Berestov) Pall lendab triibuliselt.
Karupojad mängivad palli.
- Kas ma saan? - küsis hiir.
- Mida sa!
Sa oled alles beebi.
(G. Satir)

Tunni kokkuvõte:

  1. Uute sõnade hääldamine suurendab koolieeliku sõnavara, arendab kõnet ja mälu.
  2. Rakuharjutused arendavad käte peenmotoorikat.
  3. Mõistatused arendavad laste intelligentsust, analüüsi- ja tõestamisvõimet. Õpetajad kasutavad laste õpetamisel mõistatusi, et tõsta huvi keeruliste ülesannete täitmisel.
  4. Luuletused ei mõjuta mitte ainult mälu arengut. On tõestatud, et kui õpid iga päev paar rida selgeks, tekivad ajju uued närviühendused ja su üldine õppimisvõime suureneb.

Ettevõte Olesya
Kirjaoskuse tund “Helid [M], [M’]. M täht"

Teema: Kõlab M, M. M täht.

Eesmärgid: tutvustage lastele M kõlab, Minu, s täht M.

Ülesanded:

Parandusõpetus:

Laste iseloomustamisoskus M kõlab, Minu

Kinnitada laste teadmisi koduloomade ja nende poegade kohta;

Korrigeeriv ja arendav:

Foneemilise kuulmise ja taju arendamine lastel

Üld-, peen- ja artikulatsioonimotoorika arendamine

Aktiivse sõnastiku laiendamine ja täiustamine

Paranduslik ja hariv:

Kõne enesekontrolli arendamine lastel

Varustus: albumid autorilt kirjaoskus; pliiatsid; komplektid diagrammide koostamiseks; lemmikloomade kujutisega plakat; pilte, millel on pealkiri M heli, Мь; loenduspulgad; mängukaru seljakott seljas ja marmelaad.

Tunni käik:

1 Korralduslik hetk

Poisid täna õppetund on meil külaline, kuid selleks, et teada saada, kes, peate ära arvama mõistatus:

Ta on karvane, ta on suur,

Ta magab talvel koopas,

Suvel närib ta marju,

Võtab mesilastelt metsiku mett,

Võib ähvardavalt möirgada

Kampajalgne metsaline…. (karu)

Meie karu tuli teilt kirjutamist ja lugemist õppima, sest ka tema läheb järgmisel aastal kooli.

2 Õpitu kinnistamine materjalist:

Täna jätkame koos Kaisukaruga teekonda läbi võlumaa helid ja tähed, tutvume uutega helid ja tähed. Ütle mulle, mis on teisiti kiri helist? (helid me kuuleme ja hääldame ning me näeme kirju, kirjutage, lugege).

Mõnega helid ja tähed Oleme juba kohtunud, loetlege AUIYO - mis need on? (vokaalid); PTKH (konsonandid). Mis vahe on konsonandil täishääliku heli? (kaashäälikute hääldamisel helidõhk kohtub takistusega ja täishäälikute hääldamisel helidõhk tuleb vabalt välja ja saate neid laulda).

Mäng "Arva ära heli artikulatsiooni järgi» - U A O I Y

3 Teema sõnum klassid

Mishkal on kriipivates käppades mõistatused ja ta palus mul ära arvata nende:

Joob bensiini nagu piima

Saab kaugele joosta

Veab kaupa ja inimesi

Muidugi sa tead teda (auto)

Hüppa-hüppa, hüppa-hüppa,

Kuklike mängiti välja,

Ani hüppab kõrgemale

Meie rõõmsameelne... (pall)

Nimetagem need oletussõnad uuesti ja tõstame esile esimesed kõlab igas sõnas.

Auto on M, pall on M. Täpselt nendega õpime üksteist tundma läbi helide. Need on vanema ja noorema venna nimed ning nende perekonnanimi on EM. Nende hääldamisel helid Kas õhk väljub vabalt või tekib takistus? (takistusega on meie huuled teel). Nii et see konsonantheli võib olla raske (sinine) ja pehme (roheline). Ja ka kaashäälikud helid võib olla hääline ja hääletu, kontrollige ja öelge meile, milline see on heli? (häälega).

4 Suhtlemine tähed ja helid:

Pulk ja kepp

Nende vahel on linnuke

Ja see on kõigile selge korraga

Selgus täht M.

Loendage, mitu elementi selles on kiri? (4)

Välja panema loenduspulkadest tehtud tähed:

Ja selle kohta on veel üks luuletus kiri, seisake paarikaupa, käest kinni hoides näoga ettepoole.

Käest kinni hoides tõusime püsti

Ja nad hakkasid välja nägema nagu M.

Teil on laudadel kolm naljakat meest, peate neid küljendamiseks kasutama silbid: ME - me-me-me oleme säga, kes ujuvad jões, MO-mo-mo-mo - Maša sõi popsi, MI - mi-mi-mi lind lehvitab tiibu.

Olge valmis albumis töötama, ärge unustage õiget kehahoiakut.

5 Töötage albumites autor kirjaoskuse haridus O. S. Gomzyak

Avame albumid lk 22. Maša ja Miša tulid teie lehele külla, neil on sünnipäev, neil on vaja teha kingitusi, võtta sinised ja rohelised pliiatsid, Mašale joonistame sinise pliiatsiga teed kingituste juurde ja Mišale roheline pliiats.

6 Fizminutka

Kõnnime varvastel

Ja siis kannul

Näeme välja nagu poisid

Ja nagu kohmakas karu.

7 Mäng foneemilise teadlikkuse arendamiseks "Kõva pehme"

Teie laudadel on signaalikaardid, ma ütlen sõnad, kui kuulete vaikset heli sa kasvatad rohelise mehe, soliidne kasvatab sinise mehe.

M-autod, feeder, suits, kotid, lennuk, sipelgad

M – kriit, tomat, komeedid, veski.

8 Heli-tähe analüüs:

Poisid, öelge mulle, mis on kõigi laste ja inimeste lemmiksõna maailmas? EMA

Mitu silpi sellel sõnal on? helid M A M A trükime selle sõna kahe sinise pliiatsi abil (konsonant heli) ja punane (täishäälik heli) .

Sõrmede võimlemine:

Sarviline kits tuleb,

Tuleb tagumikuga kits.

Väike kits jookseb talle järele,

Kell heliseb.

Pole ju ainult inimestel emad, ka loomadel on emad, vaadake plakatit, loetlege laps ja nimetage tema ema. Juhendage ema oma albumites lapse juurde.

9 Kokkuvõte klassid:

Millega helid kas me täna kohtusime? Kirjeldage neid helid.

Hästi tehtud poisid, tegite tõesti head tööd. Oh, mulle tundub, et karu on kolinud, ilmselt on ta sinuga väga rahul ja on sulle midagi ette valmistanud, tule siia, Miša ja vaata, mis karu seljakotis on. (marmelaad). Aitäh Mishutka, kui maitsev ja magus see on täht M, poisid, proovime teie marmelaadi!

Eesmärk: luua tingimused laste teadmiste kinnistamiseks helide M ja M, tähe M kohta.

Ülesanded:

Paranduslik ja õpetlik:

  • õpetada lapsi helisid iseloomustama [m], [m'] mis põhinevad erinevat tüüpi kontrollidel
  • kinnistada laste teadmisi sellel teemal "Köögiviljad ja puuviljad"

Korrigeerivad ja arendavad:

  • parandada oskusi häälikute sõnade analüüsimisel
  • arendada lastel foneemilist kuulmist ja taju
  • arendada jämedat ja peenmotoorikat ning artikulatsioonimotoorikat
  • laiendada ja täiustada sõnavara
  • arendada näolihaseid

Paranduslik ja õpetlik:

  • kasvatada empaatia- ja vastastikuse abi tundeid, huvi tegevuste vastu.

Varustus ja materjalid: -projektor, arvuti, multimeedia esitlus "Maša ja karu Miša" ; -sinised ja rohelised ruudud, pildid heliga M, pildid juur- ja puuviljadest, objektipildid (mesi, mandariin, vaarikad, piim, jäätis, porgand); - kirjade kassaaparaadid, kiibid sinise, punase, rohelisega individuaalseks tööks; - Pildid "Puu" Ja "Voodi"

Org. Hetk.

Mängib näidendi heliriba "oktoober" P. Tšaikovski tsüklist "Aastaajad" . Lapsed sisenevad saali

Logopeed: Lapsed, arvake ära, mis aastaajast ma räägin:

Peseb onni katust

Ta viib Miša koopasse.

Talupoja töö saab valmis,

Ja siis lehed kahisevad.

Küsime talt vaikselt:

"Kes sa oled?" - ja me kuuleme ... (Sügis)

Logopeed: poisid. Täna kutsuti meid külla Mašale ja karule Mišale. Karu pole veel talveunne läinud. Täna näitab ta, millist saaki ta on toonud.

(Näitab karu Mišat ja tüdrukut Mašat). Lähme.

Harjutuste tegemine

1. Üldine lõõgastus.

Tule aeda Sammud paigale

Vaadake, kuidas kõik kasvab, tõstke oma käed üles

Kõik kasvab, kõik õitseb, kätt surudes

Kellelgi pole kitsas. Käed laiali külgedele

Tule aeda! tõmblevad liigutused

Väga huvitav Forward lean

2. Jämedate motoorsete oskuste arendamine "Saak"

Lähme aeda

Korjame saaki Sammud kohapeal.

Me lohistame porgandeid "Vedama" ..

Ja kaevame mõned kartulid välja. "Kaeva" ..

Lõikame kapsapea, Ümar, mahlane, väga maitsev! "Ära lõikama"

Ümmargune, mahlane, väga maitsev! (Ništševa). Näidake kolm korda kätega ringi

3. Peenmotoorika arendamine.

Näitame, millised köögiviljad on kasvanud.

Lariska juures -

Kaks redist.

Alyosha -

Kaks kartulit.

Serjožkal on poiss -

Kaks rohelist kurki.

Ja Vovka oma -

Kaks porgandit.

Ja isegi Petka juures -

Kaks sabaga redist. Sirutage sõrmi kordamööda rusikatest välja.

alustades mõlema käega suurest

4. Näomassaaž.

Silitamine, koputamine, ringjad liigutused, silitamine.

5. Näolihaste arendamine.

Tekstiga toimingute tegemine.

See on nii hea, kui sa naeratad

See on nii hea, kui oled üllatunud

Aga kuidas me ei saaks lõbutseda?

Kui oled vihane ja kurb.

6. Artikulatoorsete motoorsete oskuste arendamine.

Lõualuu jaoks: sulgege hambad, avage ja sulgege suu;

Huultele: "lõhn" huuled; "peks" huuled;

Keele jaoks: hoidke keelt alumiste hammaste vastu, lugedes samal ajal 1-st 5-ni;

hammustage hammastega keelt.

Põskedele: rasvased tomatid, õhukesed kurgid.

7. Töö kõnehingamise ja hääle arendamiseks:

Logopeed: -Maša ja Miša mängisid. Ja me eksisime ära. Nad hakkasid üksteisele helistama

Käsi diafragmal.

Logopeed: Nii nad leidsid teineteist.

8. Mõistatuste koostamine, mõistatuste kõlaanalüüs

Miša ja Maša valmistasid maiuse. Peame lahendama mõistatusi, et teada saada, millega nad tahavad meid ravida.

Korv sisaldab arvavaid pilte. Kui arvame õigesti, ilmuvad need pildid ekraanile.

Ma ütlen sulle mõistatuse.

See on maitsev ja väga magus.

Tervislik olemine aitab

Mesilased koguvad seda ... (Kallis)

Ta on oranži vend,

Aga väiksema puuvilja beebi.

Samuti on see jagatud viiludeks.

Kuid need on ainult väiksemad. (mandariin).

Lokkis palmik

Ja kaste särab sellel!

Kelle pats aiapeenras lebab?

Kus on oranžid kontsad?

Petis peitis selle maa alla,

Vitamiin... (porgand)

Vedelik, mitte vesi, valge, mitte lumi. (Piim)

Karud armastavad teda nii väga

Ja pole ime:

Lõhnav, magus

Väga ilus. (Vaarikad)

Lastele meeldib see väga

Jahuta kotis.

Jahuta, jahuta,

Las ma lakun sind korra! (Jäätis)

Vaata, kui hea see on!

Punane täpiline müts

pitsist krae -

Ta pole metsas uus!

(Amanita)

Logopeed: poisid. Kärbseseent me ei söö. See on mürgine. Osa metsloomi ravitakse kärbseseenega.

Vaata maiuste pilte. Need on vaarikad, piim, mandariin, jäätis, porgand, mesi.

Logopeed saab Maša käest pilte (pildid, mille pealkirjas on kõva M), siis pilte Mishkast (pehme M heliga). Lapsed nimetavad neil kujutatud esemeid. Logopeed hääldab uuritavate liialdatult hääldatud häälikutega sõnu.

Logopeed: Poisid, te nimetasite erinevaid pilte. Milliseid helisid sa kõige sagedamini kuulsid? See on õige, me kuuleme "helisid M ja M".

(Heli karakteristikud lähtuvad artikulatsiooni- ja akustilistest omadustest. Töö peeglitega)

Logopeed: Vaata peeglisse ja ütle heli M. Huuled on kokku surutud, nad ei lase õhku sisse. Kuid ta leidis tee: õhk käib nina kaudu. Kui ütleme heli M, muutub nina vihaseks, sumiseb ja huuled sumisevad. Seda on tunda, kui neid sõrmedega puudutada.

Logopeed: Mis heli on M? (konsonant, kõva, hääleline) kuidas seda tähistatakse? (sinine kiip) kuidas huuled asetsevad? (sulgege tihedalt)

Mis on M heli? (kaashäälik, hääleline, pehme) kuidas seda tähistatakse? (roheline kiip) mis asendis on huuled? (huuled sulguvad naeratusse)

Foneemilise kuulmise arendamine.

Nüüd mängime mängu "Kes on tähelepanelik?" . Tõstke sinist ringi, kui kuulete sõnas heli [m], roheline – kui sõnal on häälik [minu]: pall, hiir, vaarikas, maja, kärbes, karu, auto, maja, perekond, suits.

Silpide WE ja MI helianalüüs kiipide abil.

Asetame sinised ja punased laastud. Mi kiibid on rohelised ja punased.

9. Puhtad ütlused helide eristamiseks

Karu leidis mett metsast

Pole piisavalt mett, liiga palju mesilasi.

10. "Öelge vastupidi"

Ma-Ma-Ma-----Mina-Mina-Mina

Mo-Mo-Mo----Myo-Myo-Myo

Mu-Mu-Mu---Mu-Mu-Mu

Meie-me-me---Mi-Mi-Mi

11. Kehalise kasvatuse minut.

Logopeed: Poisid, mängime Mišaga

Karu kõndis läbi metsa, (me kahlata)

Karu otsis marju.

Niimoodi, niimoodi (panime ühe käe küljele - see on "korv" )

Karu otsis marju.

Magus vaarikas

Pange kõik korvi

Niimoodi, niimoodi. (kogume marjad kokku ja paneme sisse "korv" )

Panin kõik korvi.

Kuidas me end vaarikatega kohtlesime,

Kõik laiutasid murule laiali.

Niimoodi, niimoodi (patsutab end kõhule)

Kõik laiutasid murule laiali.

Ja siis Mishka tantsis

Käpad üles tõstetud

Niimoodi, niimoodi. (pane jalad kandadele, tõsta käed üles)

12. Kirja tutvustamine.

Logopeed näitab kirja "M" .

Kõneterapeut:

Sõbrad hoidsid käest kinni.

Ja nad ütlesid: "Sina ja mina oleme meie!"

Vahepeal

Tulemuseks on M-täht.

Logopeed: Kirjutame õhku M-tähe.

Asetage loenduspulkadest kiri välja.

Logopeed: Hästi tehtud, poisid.

13. "Tähed on peidetud" - düsgraafia ennetamine.

Logopeed: vaadake tähtedega paberilehte. Karu ja Maša ei leia tähtede hulgast M-tähte. Aitame neid.

Leidke täht, mis tähistab helisid [m], [minu]. Värvige see üle.

14. Harjutus kõne leksikaalsete ja grammatiliste aspektide arendamiseks. "Kus see kasvab?"

Logopeed: poisid. Sügisel oli Mišal rikkalik saak. Maša ja Miša paluvad meil kindlaks teha, mis kasvab aias ja mis puu otsas.

Me paneme puuvilju "puu" . Köögiviljad paneme pildile koos "voodi" .

(Lapsed jagavad pilte)

Logopeed: Hästi tehtud. Masha ja Misha tänavad teid abi eest.

Õppetunni kokkuvõte.

Milliseid helisid sa täna kohtasid? (koos M-M-ga)

Mis oli teie jaoks raske? (Mõletused,…)

Mida sa veel õppisid? (Kõlab mi mi. Saime tuttavaks M-tähega)

Aitäh kõigile. Ja nüüd jätame Maša ja Mišaga hüvasti. Nad valmistasid meile kingitusi. - (Õunad, mis kasvasid nende aias)

Oleme tagasi oma lasteaeda. Poisid. Kas teile meeldis mängida?

Viited:

  1. Gomzyak O.S. Me räägime õigesti 6-7 aastaselt. Frontaalklasside märkmed kooli ettevalmistavas logorühmas. – M.: kirjastus GNOM, 2017.
  2. Kartushina M.Yu. Logorütmiline tegevus lasteaias. meetod. käsiraamat - M.: Sphere kaubanduskeskus, 2004.

Ivanova Farida Fanurovna
Ettevalmistusrühma “Heli ja täht M” kirjaoskuse tunni kokkuvõte

Teema: Helid [M], [M"] ja tähed M, m.

Eesmärgid: teadmiste selgitamine selle kohta kõlab [M], [M"]; treenige lapsi esiletõstmisel kõlab [M], [M"] sõnades ja positsioonimääratlustes kõlab sõnades; tutvumine tähed M, m; õppida lugema tagurpidi ja edasi silpe; jätkata graafiliste oskuste tugevdamist; arendada visuaalset taju, foneemilist kuulmist; arendada käte peenmotoorikat.

Varustus: Phili ja Karkushi mänguasjad, värvilised ruudud sõnamustrite tegemiseks, mänguasjad - auto, pall; trumlid (sinine ja roheline, joonised autost ja pallist, joonised jaoks mängud, kaart koos kiri, majade jaoks kirju, silbitabelid, ladumine, kassaaparaat kirju; kõigi laual seatud: peegel, signaalikaardid, sõnaskeem ja värvilised ruudud helianalüüs, loenduspulgad, värvilised pliiatsid, pliiats, märkmik.

Tunni käik:

I Organisatsioonihetk:

IN: Poisid, täna on meil on külalised külas. Kes see on?

Filya ja Karkusha.

IN: Kust nad meile tulid?

Programmist "GOOG öö lapsed"

IN: Karkusha ja Filya tahavad tõesti täna teiega trenni teha. Kas saab?

IN: Siis tulge sisse ja võtke istet. Ja külalised, palun võtke istet. Ja me alustame oma klass.

II. Õpitu kordamine materjalist:

IN: Poisid, täna jätkame oma teekonda läbi võlumaa helid ja tähed, tutvume uutega helid ja tähed. Ütle mulle, mis on teisiti kiri helist?

+ Helid, mida kuuleme, me hääldame, aga ei näe, vaid me näeme kirju, kirjuta, loe.

IN: Mõnega helid ja tähed oleme juba kohtunud. Nimetage need.

A, O, U, E, I.

IN: Mis need on?

Täishäälikud.

IN: Kuidas neid hääldatakse?

IN: Vaadake selle sõna diagrammi. Millest kõlab see koosneb?

Täishäälikutest.

IN: Kui palju neid on?

IN: valige selle diagrammi jaoks lühikesed sõnad.

Oi! Vau! Eeyore!

III. Uute asjade õppimine materjalist:

1) Sissejuhatus teemasse.

K.: Poisid, kas ma võin teile ühe mõistatuse öelda?

K.: Ta joob bensiini nagu piima,

Saab kaugele joosta.

Veab kaupa ja inimesi.

Sa oled temaga muidugi tuttav. /auto/

(näidatud on mänguauto)

K.: Hüppa - hüppa, hüppa - hüppa,

Kuklike mängiti välja,

Ani hüppab kõrgemale

Meie rõõmsameelne...

IN: Poisid, nimetame neid sõnu uuesti – oletused.

Auto, pall.

IN: Nimetage esimene nende sõnade kõlasid. Mmmmasin.

IN: Mmmball.

IN: Jah, ja täpselt nende kohta helid räägime täna.

2) Artikulatsiooni selgitamine heli.

IN: Võtke peeglid, naeratage. Ütleme kõigepealt heli [M](kooris, individuaalselt).

IN: Ja nüüd heli [M"](kooris, individuaalselt)

IN: Mis juhtub meie huultega?

Esmalt sulguvad ja siis avanevad.

IN: Jah, aga kas õhk tuleb vabalt välja?

IN: Mis teda takistab?

3) Omadused helid.

IN: Kuidas neid nimetatakse? helid, mille hääldamisel miski meid häirib?

Konsonant.

IN: Tähendab, mis on helid [M] ja [M"]?

Kaashäälikud.

IN: Ja me teame, et kaashäälikud helid võib olla hääleline või hääletu. Teeme kindlaks, mis meie helilised või hääletud helid. Selleks pange peopesa kõri juurde ja öelge helid [M] ja [M"]. ... Kas sa tunned, kuidas hääl heliseb?

IN: Tähendab mis on helid [M] ja [M"]?

Hääletatud.

IN: Jah, ja ka kaashäälikud helid võib olla pehme ja kõva. Tahke helid Mis värvi me kasutame?

IN: Aga pehmed?

Roheline.

IN: Vaadake meie abilisi Tumbreid. Mis on sinisel Tumbleril taskus?

Autoga joonistamine.

IN: Kumb on esimene? kõla selles sõnas?

IN: Ja kuna sinisel Tumbleril on auto, siis see tähendab heli [M] mis?

Tahke ja on diagrammil tähistatud sinisega.

IN: Aga roheline Tumbler, mis on tema taskul kirjas?

IN: Kumb on esimene? heli?

IN: Kas see on kõva või pehme?

Pehme ja skeemil tähistatakse roheliselt.

IN: Niisiis, teeme kokkuvõtte. Helid, [M] ja [M"] mida?

Kaashäälikud, häälega, [M] - kõva, tähistatud sinisega, [M"] - pehme, tähistatud rohelisega.

4) Mängud foneemilise teadlikkuse arendamiseks

F: Ja selleks, et see kõik paremini meelde jääks, soovitan mängida mõnda mängu "Kõva pehme"

F: Teie laudadel on signaalikaardid, üks roheline ja teine ​​sinine. Ma nimetan uusi sõnu helid kui kuulete kõvasti heli Võtame sinise kaardi, kui see on pehme, võtame rohelise kaardi.

F: moon, härmatis, luud, mesi, piim. (näitab pilte)

TO: Ja ma tahan sinuga sõnu mängida. Nimeta köögiviljad koos kõlab M või M.

Porgand, tomat.

TO: Nimeta nendega puuvilju ja marju helid.

Sõstar, mandariin, vaarikas, sidrun.

TO: Nimetage nüüd kevadkuud alates heli M.

märts, mai.

IN: Ja ma tean teist mängu, selle nimi on "Kus heli elab

IN: Peate määrama asukoha kõla ühesõnaga, keskel, lõpus või alguses ning määrake ka, kas see on kõva või pehme, ja märkige see diagrammil selle värviga.

(lapsed võtavad kaarte ja värvilisi ruute)

IN: Mask, päkapikk, säga, kärbseseen, sidrun, meduus. (näitab pilte).

5) Kehalise kasvatuse minut.

IN: Nüüd puhkame natuke. (mine mattidele)

Tüdrukud ja poisid jooksevad ringides,

Nad põrkuvad nagu pallid. Siis istuvad nad maha ja puhkavad.

Käed plaksutavad ja hüppame uuesti.

Nad trampivad jalgu. Noh, neid ei saa kuidagi peatada!

6) Tutvumine tähed M m(suur ja suurtäht).

IN: Poisid, me rääkisime sellest kõlab M ja M. Kuulasime neid, hääldasime ja mida teha, et neid näha. Mida me selleks vajame?

+ Kiri.

IN: IN: Jah, me vajame kiri, mis tähistab neid helid. Siin ta on.

Pulk ja kinni,

Nende vahel on linnuke.

Ja see on kõigile selge korraga:

Selgus täht M.

IN: Vaata teda hoolikalt. Milline ta välja näeb?

IN: Mitu elementi sellel on?

IN: Tee see pulkadest.

IN: Nüüd kirjutame selle kiri õhus.

IN: Ja me peame ka selle lahendama kirja tema korterisse. Ütle mulle, mis majas ta elama hakkab?

Sinise katusega.

IN: See on õige, sest see on kaashäälik kiri- see tähendab kahte konsonanti heli. Ja kuna need on valjud, jääb korter vasakule poole, kolmanda korruse teise sissepääsu juurde. (Selim kiri)

IN: Nüüd avage oma märkmikud ja tehke enda jaoks sama. Kõigepealt värvime maja katuse ja siis astume sisse kirja tema korterisse.

+ (jälgige kehaasendit ja õiget ülesande täitmist, julgustust)

IN: Pange tähele, et seda korterit jagavad kaks heli, mis on tähistatud ühega kiri.

7) Silpide lugemine silpide tabeli järgi.

F: Poisid, loeme uusi silpe kiri.

(individuaalselt, kooris)

IV. Töö märkmikus.

IN: Ja nüüd soovitan sirutada sõrmi.

(sõrmede võimlemine)

IN: Hästi tehtud. Vaadake uuesti, kuidas see on kirjutatud täht M. (näita tahvlil) Ja nüüd kirjutame üks rida korraga suur- ja väiketähtedega tähed M.

V. Heli-tähe analüüs.

IN: Poisid, öelge, mis on teie arvates kõigi maailma laste lemmiksõna?

IN: Võtame selle sõna lahti ja teeme sellest diagrammi ning loeme siis läbi.

(sõnadiagrammi koostamine, selle allkirjastamine kirjad kirjakastist(tahvli juures)

IN: Nüüd mõtle selle sõnaga ilusaid lauseid välja.

VI. Alumine joon. Üldistus.

F: Hästi tehtud poisid, tänan teid kõiki väga. Meile väga meeldis teie viibimine. Kuid meil on aeg teiega hüvasti jätta ja kiirustada uut saadet filmima "GOOG öö lapsed". Ja kindlasti tuleme teie juurde veel. Hüvasti!

IN: Siin on meie oma õppetund on lõppenud, ütle mulle, millised kohtusime läbi helide?

Mis need on?

IN: Milline tähed tähistavad neid helisid?

Kas teile meeldis artikkel? Jaga sõpradega: